Виноградів: незвичайна провінція

Виноградів: незвичайна провінція.

У невеликих західноукраїнських містечках життя особливе. Тут майже ніколи не побачиш надмірного поспіху, зайвої суєти. Натомість панує спокій, розмірений ритм життя. Приїхавши сюди, можна відпочити душею, насолодитись спілкуванням із новими людьми, відкрити, зрештою, інший, ніж у мегаполісі, світ. Тим більше, якщо це містечко на Закарпатті. І для любителів інтелектуального туризму воно може здатися не менш привабливим, ніж той же Ужгород чи Мукачеве. Мова йде про Виноградів.

Виноградів: незвичайна провінція

Невелике місто з великою історією

Коли побуваєш у таких містах, як Виноградів, починаєш розуміти, наскільки розважливими й мудрими були наші далекі предки, якщо вибирали собі для постійного проживання такі місцини. Тут є все життєво необхідне: повновода ріка Тиса, переважно рівнинний рельєф, каміння для будівництва житла і потужних укріплень. І чи не найголовніше — благодатний клімат, яким Виноградів завдячує відомій Чорній Горі, що здіймається над містом і захищає його від холодних північних вітрів.

Сам Бог велів вирощувати тут виноград. І праця людей щороку винагороджувалася щедрими урожаями. Відтоді місто асоціювалося саме з виноградниками та виноградом. Місто одержало свою першу назву Севлюш (від угорського «севлевш» — виноградне), а з 1946 року — Виноградів — від благородної культури.

Виноградів: незвичайна провінція

Люди на цій території жили фактично від епохи раннього палеоліту. Десь у середині першого тисячоліття нашої ери тут з’явилися слов’янські племена, які витіснили чи асимілювали фракійське населення. Однак твердити про якесь значне їхнє поселення не доводиться. І навіть після вторгнення мадярських племен у Дунайську низовину в кінці ІХ століття ці землі залишалися малоосвоєними і називалися terra nullios (тобто нічийна, нейтральна територія). Дослідники обґрунтовують такий стан речей тим, що завойовані території були надзвичайно важкодоступними: довкола на велетенських площах розкинулись ліси й непрохідні болота, які утворювалися внаслідок розливів Тиси.

Однак час і наступ цивілізації брали своє. Угорське королівство, що якраз переживало період свого становлення, поширювало вплив на усе нові й нові володіння. Десь у кінці Х сторіччя поселення, що входило до складу королівської домінії1 Нялаб (із центром у сусідньому Королевому), стало одним із найбільш процвітаючих у прикордонній зоні Угорської держави. З роками значення селища зросло настільки, що угорський монарх Гейза ІІ створив на цих теренах новий, найменший у королівстві, Угочанський комітат2 із центром у сучасному Виноградові, а також запросив на нову батьківщину фламандських і саксонських колоністів.

Виноградів: незвичайна провінція

Назва Севлюш вперше з’являється у 1262 році, коли Іштван V надав містечку права вільного королівського міста. Монарша грамота містила такі важливі для тих часів привілеї, як проведення щотижневого торгу та ярмарку у визначні свята без оподаткування, право на будівництво млинів, вільне користування дорогами і безперешкодну торгівлю в межах Угорського королівства. Барони чи великі магнати селилися в Севлюші лише зі згоди місцевих жителів. Городянам надавалась можливість вирощувати виноград, виробляти і продавати вино. Система міських привілеїв одержала назву «Севлюське право». Воно стало настільки престижним, що пізніше його намагалися здобути й інші поселення — Хуст, Вишково, Тячів, Довге Поле.

Наприкінці XIV століття місто втратило статус королівського, перейшовши у магнатське володіння. Декілька століть ним володіла заможна родина Перені, представники якої незабаром прибрали до рук і весь Угочанський комітат. Саме в цей період постали найефектніші пам’ятки, якими Виноградів може сьогодні похизуватися: кам’яний замок, вишуканий палац та пишні сакральні споруди. Стрімкий економічний розвиток міста, основою якого було все те ж виноградарство, час від часу переривався традиційними феодальними війнами, набігами войовничих зайд та спустошливими епідеміями. За благодатні севлюські землі велася постійна боротьба між Трансільванією та Австрією. Жахливе горе спіткало городян у серпні 1717 року, коли Севлюш був захоплений кримськими татарами. Два довгі дні ординці грабували місто, а потім, пересвідчившись, що нічого цінного не залишилось, підпалили. Однак Севлюш вкотре зумів відродитись. А далі вихором промчалися цілі століття, коли знане раніше в усьому королівстві місто побувало поперемінно у складі Австро-Угорщини, Чехословаччини, Угорщини, УРСР.

Виноградів сучасний — територія гармонійного симбіозу найрізноманітніших національних культур та конфесій, різночасових і різностильових пам’яток архітектури, які надають йому європейського шарму та неповторного колориту.

Виноградів: незвичайна провінція

Дві твердині на одне місто

Найдавнішою зі збережених споруд Виноградова є старовинний замок. Його мальовничі руїни височать на одному з уступів Чорної Гори, велетенські масиви якої простягаються на околиці міста. Може, ця твердиня і не є близьким сусідом вокзалу, однак мандрівку Виноградовим варто починати саме з неї. Інші атракції нехай ненадовго зачекають. (До слова, від залізничної станції декілька разів на день вирушає вузькоколійний потяг до Хмільника на Іршавщині. Подорож займе небагато часу і залишить хороші враження).

Проходимо центральною площею Миру повз численні храми, минаємо чепурний палац магнатів Перені, що стоїть уже зовсім неподалік від замку. Хаотичне кам’яне громаддя, яке немов нависає прямо над міськими хатинами — це і є Виноградівська фортеця.

Виноградів: незвичайна провінція

Вперше про замок (точніше, про укріплення, яке існувало на його місці) згадується в угорській хроніці Аноніма «Gesta Gungarorum» («Діяння угорців») у зв’язку із вторгненням угорських племен в Дунайську низовину. Тоді Виноградівська твердиня, яка, найімовірніше, на той час була дерев’яно-земляною, слугувала резиденцією місцевого слов’янського князя. Пізніше замок відновили нові господарі території — угорці. У ХІІ–ХІІІ століттях він належав королю як центр Угочанського комітату. У 1307 році король Карл Роберт презентував Севлюш разом із замком магнатові Бенедеку Барші — вочевидь, король прагнув заручитися підтримкою місцевих феодалів, наділяючи їх маєтностями. Однак зрадливий Барша недовго залишався на боці короля і вже незабаром перейшов у лави його противників. Через деякий час, у 1312 році, коаліція феодалів-змовників зазнала поразки, а невдовзі після того королівська армія захопила місто і замок на Чорній Горі. Під час штурму твердиня зазнала сильних ушкоджень. Розчарований у відданості та підтримці місцевих феодалів, Карл Роберт віддав фортецю своїй дружині — королеві Марії.

У 1399 році король Жигмонд Люксембурзький за вірну службу подарував Севлюш магнатові Петеру Перені, який відзначився у боротьбі з турками, зокрема у битві біля болгарського Нікополя у 1396 році. Грамота містила також дозвіл відбудувати старий зруйнований замок. Через декілька років, у 1405-му, Петер Перені отримав у володіння і замок Нялаб у Королевому. Ось так на зламі ХІV–XV століть родина Перені стала власником Угочанського комітату і майже чотири століття володіла цим краєм.

Виноградів: незвичайна провінція

Севлюський замок було відновлено. І сьогодні за залишками руїн можна судити про те, що твердиня мала форму чотирикутника з масивними квадратними кутовими вежами. До замкового комплексу входили основне ядро, костел і каплиця.

Упродовж ХV–XVІ століть тривали безперервні міжусобні війни. Замок постійно піддавався грабункам, поступово втрачав своє значення. Родина Перені пере-несла свою резиденцію до Нялабського замку, а Севлюську твердиню передала монахам-францисканцям, які перетворили її на монастир. В обителі зберігалися цінні реліквії, що їх перевезли сюди католики, тікаючи від турецької навали Мегмеда ІІ Завойовника. Особливо шанованими були мощі святого Джовані Капістрана — італійського монаха-францисканця, канонізованого за його проповіді, які піднімали бойовий дух вояків і зіграли вирішальну роль у битві з турками під Белградом 1456 року. За легендою, славетний чернець був похований в одному з підземель замку, де домовина з його прахом висіла на двох позолочених ланцюгах.

Виноградів: незвичайна провінція

У середині XVІ століття нащадок Петера Перені Ференц прийняв протестантство, зрадив австрійського цісаря Фердинанда та перейшов на бік трансільванського князя Яноша Жигмонда. Подальше перебування монахів-францисканців у родинному гнізді Перені виразно суперечило новим релігійним переконанням Ференца, тому у 1556 році їх вигнали з замку-монастиря. Мощі Капістрана новоявлений протестант наказав викинути з обителі.

Крамольні дії Ференца не залишились непоміченими — австрійський король-католик Фердинанд І направив проти нього військовий загін під командуванням полководця Імре Телекеші. Замок був взятий штурмом і зруйнований, Ференца Перені та його родину ув’язнили. Події ці відбувались у далекому 1558 році.

Народні легенди оповідають власні версії про вигнання монахів із фортеці та її зруйнування. Одна з них згадує про прекрасну доньку барона Перені, яку підступні монахи-францисканці заточили у монастирські підземелля, де та з горя збожеволіла, а згодом померла. Дізнавшись про це, розлючений батько вигнав монахів і наказав зруйнувати монастирський храм разом із замком — оплотом ченців. Відтоді, коли у зруйнованих мурах по ночах виє вітер, здається, що то плаче нещасна дівчина...

Виноградів: незвичайна провінція

Доля «не пошкодувала» твердині й після зруйнування. Залишений напризволяще, замок заростав чагарниками, продовжував занепадати. Чимало фортечного каменю місцеве населення використало для будівництва терас, на яких вирощують виноград. Про мальовничу місцину у високих кабінетах згадували лише тоді, коли до Виноградова навідувались кінематографісти, які зняли тут такі відомі стрічки, як «Табір іде в небо», «Злива над полями», «Над Тисою»...

В історичній літературі фортецю у Виноградові часто називають замком Канко (Канків). Вперше ця назва згадується у 1573 році (уже після того, як замок зруйнували) і пов’язують її з іменем розбійника Канко, який нібито деякий час володів замком. Існує, однак, інша версія, згідно з якою ченці-францисканці носили особливий одяг з овечої вовни, який і позначали словом «канко».

Пізніше родина Перені навернулася в католицизм і знову стала під стяги австрійських Габсбургів. Неподалік від замку магнати побудували нову резиденцію — розкішний палац у бароковому стилі, який ми оминули, прямуючи до замку. Тепер прийшла черга оглянути і його. Споруда постала у XVI столітті за згаданого вже Ференца Перені. Спочатку палац, в якому зараз господарює районний відділ освіти, слугував оборонною спорудою. Після перебудови у стилі бароко палац набув рис житлово-виставкових. У ньому зберігалась велика колекція живопису, багата бібліотека. Сюди частенько навідувалися поважні гості, відбувалися пишні бенкети. Найвідомішим власником садиби та представником роду Перені загалом став Жигмонд Перені, який увійшов у історію як борець за незалежність Угорщини від Габсбургів, активний учасник національної революції 1848–1849 років. Нескореного Жигмонда засудили і стратили в Будапешті австрійці. Всі маєтки роду Перені були конфісковані. І тільки у 1867-му, році утворення Австро-Угорської імперії, палац у порядку реабілітації повернули законним власникам.

Виноградів: незвичайна провінція

Заслуги Жигмонда перед Угорською державою та Виноградовим не були забуті — у 1906 році на зібрані місцевою інтелігенцією кошти перед будинком колишнього жупанату (нині тут розташовується школа) йому було споруджено пам’ятник, який прикрашає

Виноградів сакральний та мистецький

Чи не найімпозантнішою пам’яткою давнього Севлюша є готичний костел чернечого ордену францисканців, шпиль якого видно звідусіль. Поруч із ним — колишній монастир. Костел для простих городян виконував чимало функцій: тут молилися Всевишньому, біля нього збиралися для вирішення важливих справ. Існує здогад, що шпиль храму слугував ідеальним місцем для спостереження за довколишньою місцевістю, що дозволяло завчасно побачити ворога. Костел зберігає типові готичні риси: видовжені портали та вікна, характерні склепіння. Над головним порталом розміщено єпископський герб. Внутрішнє убранство нині є доволі скромним, однак костел усе ж справляє сильне враження.

Ці храми у Виноградові найстарші за віком, однак далеко не єдині. У місті мирно співіснують «пліч-о-пліч» храми східного і західного обрядів, єврейська синагога. Місто завжди було поліетнічним — впродовж віків тут жили угорці, русини-українці, євреї, німці. Кожна нація мала власний храм. Така релігійна толерантність є властивою і сучасним мешканцям міста.

Виноградів: незвичайна провінція

Виноградів може похизуватися не лише величною архітектурою. Із містом пов’язані долі багатьох знаменитостей, передусім митців. У 1889–1892 роках тут проживав відомий угорський композитор, піаніст і музикознавець-фольклорист Бела Барток (1881–1945). Саме у Виноградові відбувся перший виступ майбутньої знаменитості — першого травня 1892 року обдарований хлопчик виступив на благодійному концерті у приміщенні комітатської управи, де виконав власний твір «Течія Дунаю». Потім були Австрія, Німеччина, Іспанія, Франція, Швейцарія, Італія, Великобританія, США... Опісля композитор написав такі шедеври, як опера «Палац герцога Синя Борода», балети «Дерев’яний принц» та «Чудесний мандарин»... Однак саме Севлюш став тим містом, звідки почалося визнання Бартока як усесвітньо відомого маестро. Зв’язків із Закарпаттям композитор не поривав і пізніше: відомо, що у 20-х роках минулого століття він виступав в Ужгороді, де виконав твори Людвіга ван Бетховена, Фредеріка Шопена, Ференца Ліста. Пам’ять про митця у Виноградові свято бережуть: встановлені бюст та меморіальні дошки, відкрито кімнату-музей, ім’я Бели Бартока присвоєно Виноградівській дитячій школі мистецтв.

Не менше прославив Виноградів знаменитий угорський художник Імре Ревес (1859–1945), який останні роки свого життя проживав і творив у цьому місті. У професіонала європейського рівня, полотна якого зберігаються в Ермітажі, Угорській національній галереї та інших знаменитих колекціях світу, вчилися живопису пізніше відомі закарпатські майстри пензля Йосип Бокшай та Адальберт Ерделі. Митець знайшов вічний спочинок у Севлюші на місцевому кладовищі. Охочі насолодитися красою полотен Ревеса не обов’язково мусять вирушати до Санкт-Петербурга чи Будапешта — окремі картини зберігаються також у Виноградівському краєзнавчому музеї та Закарпатському художньому музеї (місто Ужгород).

Виноградів: незвичайна провінція

Для міста стараються і сучасні митці. Порівняно недавно, у 2003 році, в самому центрі постала неймовірної краси бронзова скульптура Ангела-хранителя (автор Іван Бровді), який покликаний оберігати Севлюш-Виноградів від усіляких напастей.

Та красу у місті творили і продовжують творити не лише знаменитості національного чи світового рівня. Її можна побачити практично всюди: в численних пам’ятниках, у деталях оздоблення будинків та храмів, на різьблених мацевах місцевого єврейського кладовища... Необхідно лише навчитися частіше зауважувати її, більше любити й шанувати старі цікаві місця. Тоді й життя наше зміниться на краще. І Ангел-охоронець обов’язково допоможе... 

текст і фото: Андрій АНДРУШКО

1 Домінія — певне володіння з містами та селами, що належало великому феодалу або державі.

2 Комітат / жупа (укр. — жупа, угор. — v?rmegye, латин. — comitatus) – адміністративна та судова одиниця в Угорському королівстві, що була основою провінційного управління. Таку адміністративну систему, яка базувалась на «градській системі» слов’ян, створено в ХІ столітті. Центром комітату був замок. На чолі стояв призначуваний королем ішпан (наджупан). Назва Угочанського комітату походить від села Угоча, яке, ймовірно, знаходилось в околицях Виноградова.

Додати коментар

Захисний код
Оновити